środa, 3 lipca 2013

Jak usunąć plamę z czerwonego wina?

Każdemu z nas zdarza się po ciężkim dniu w pracy sięgnąć po lampkę czerwonego wina. W tym nie ma nic złego. Gorzej jeśli pijąc ją z nerwów trzęsą nam się ręce. Wtedy może zdarzyć się przykry wypadek, wino rozleje się na białą koszulę albo dopiero kupioną sofę (jeszcze gorzej jeśli sofa ma już swoje lata i nie stać nas na nową). Wtedy nie ma co "płakać nad rozlanym winem", bo na wszystko jest jakiś prosty sposób i wcale nie musimy od razu biec do sklepu po środek do wywabiania plam z milion złotych. Zazwyczaj wystarczy to co mamy w domu, a w tym wypadku jest to np. zwykła sól!

Najważniejsze, żeby działać szybko, zanim plama zdąży wsiąknąć w materiał. Wystarczy posypać plamę zwykłą solą kuchenną. Dość grubą warstwę soli wcierać w tkaninę dopóki sól nie wciągnie plamy.
Innym sposobem jest polanie (oszczędne) plamy 2 % wodą utlenioną jeśli tkanina jest biała. W przypadku rzeczy kolorowych wodę utlenioną trzeba rozcieńczyć z tzw. „kranówką”.

Zła wiadomość jest taka, że jeśli wino rozlało nam się na ubranie, to trzeba się przebrać, bo po tych wszystkich zabiegach wypadałoby „ofiarę” wyprać.
Na zdrowie!

PS A może ktoś ma jakiś inny pomysł ? ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz